Po kilku latach prac prezentujemy całkowicie nowatorską konstrukcję - FLYBIKE - przekształcającą motocykl w statek powietrzny. Jest to pierwszy z prezentowanej przez nas rodziny latających pojazdów, które łączą w sobie możliwość latania z jazdą po ziemi. W zależności od wielkości silnika napędowego proponujemy dwie wersje FLYBIKE:
LATAJĄCY SKUTER oraz LATAJĄCY MOTOCYKL
LATAJĄCY SKUTER - FLYBIKE I to najlżejsze rozwiązanie, umożliwiające pilotowi powrót z lotniska do domu drogą naziemną, własnym statkiem powietrznym!
FLYBIKE I jest pojazdem jednośladowym, o minimalnej masie własnej i gabarytach. Ze względu na niski ciężar oraz małe wymiary, nie tylko doskonale radzi sobie w ruchu miejskim, ale świetnie spisuje się w powietrzu, latając pod skrzydłem paralotniowym.
Błyskawiczne rozłożenie kosza, podłączenie schowanych w bryle pojazdu dodatkowych kół, oraz podczepienie skrzydła, w czasie zaledwie kilku minut przekształca niewielki pojazd drogowy w statek powietrzny. Do startu potrzebne jest 100 metrów równej drogi lub łąki, lądowanie może odbywać się praktycznie wszędzie, na kilkunastometrowej wolnej przestrzeni. Po wylądowaniu, kilka prostych czynności przekształca nasz pojazd lotniczy w pojazd drogowy, co umożliwia dalsze pokonywanie trasy drogą naziemną.
FLYBIKE I napędzany zarówno w opcji powietrznej jak i naziemnej silnikiem dwusuwowym, zasilany jest z jednego zbiornika tą samą mieszanką paliwa. Zastosowaną przez nas jednostką napędową w trybie lotniczym jest włoski silnik Simonini Mini 2+ o mocy 26kM, generujący 80 kg siły ciągu. W trybie drogowym pojazd napędza jednostka o pojemności 50cm. W zależności od wielkości i typu podczepionego skrzydła, zastosowane silniki pozwalają na:
- prędkość przelotową od 30 do 70km/h
- prędkość drogową 50 km/h
- wznoszenie do 2,5m/s
Zużycie paliwa mieści się w 4 litrach na godzinę lotu, co oznacza możliwość pokonania dystansu nawet 300 km na jednym zbiorniku. Podobnie, w trybie naziemnym pojazd spala jedynie 4 litry na 100 km, co pozwala na przejechanie równie długiego odcinka drogi. Całkowita waga pojazdu wynosi obecnie 110 kg. W przyszłości, poprzez zastosowanie rozwiązań węglowych oraz duraluminiowych, zamierzamy obniżyć wagę do 80kg.
Z uwagi na zastosowanie w trybie jezdnym silnika o pojemności do 50cm, LATAJĄCY SKUTER nie będzie wymagać od kierującego pojazdem prawa jazdy!
Starszym bratem LATAJĄCEGO SKUTERA jest FLYBIKE II - PROTOTYP LATAJĄCEGO MOTOCYKLA.
Zastosowaliśmy tutaj mocniejszą jednostkę napędową, umożliwiającą w trybie naziemnym bardziej dynamiczną jazdę oraz rozwijanie większych prędkości. Również w trybie powietrznym pojazd został wyposażony w większy, 44 konny silnik Simonini Victor 1, pozwalający na uzyskanie 120kg siły ciągu oraz wznoszenie 4m/s.
Oba pojazdy zostały tak skonstruowane, by można było montować w nich dowolne silniki, z pośród szerokiej gamy jednostek napędowych dostępnych na rynku, w zależności od upodobań i wymogów klienta. Istnieje również możliwość zamówienia pojazdów przygotowanych wyłącznie pod tryb drogowy, bez opcji latania.
Komentarze (8567)