Meteriały.
Jako materiału konstrukcyjnego zdecydowaliśmy się użyć stali a nie aluminium. Założyliśmy, że nie będziemy dążyć do maksymalnego obniżenia wagi wózka kosztem wytrzymałości ramy, a tym samym bezpieczeństwa pilota. Aby uzyskać podobną wytrzymałość, korzystając z aluminium, należałoby konstrukcję dość mocno przewymiarować, a to powoduje, że stosunek wagi konstrukcji aluminiowej do stalowej nie jest już taki oczywisty na korzyść aluminium. Użycie bardziej wytrzymałych stopów aluminiowych powoduje niestety znaczny wzrost kosztów wytworzenia wózka. Istnieje także możliwość użycia włókna karbonowego (doskonałe współczynniki wagi do wytrzymałości), ale koszt takiej konstrukcji jest ogromny.
Rozmiary.
Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji między długością, szerokością, a wysokością wózka. Podatność wózka na wywrotki jest uzależniona od właściwego dobrania tych proporcji. Zdarzają się wózki w których resor (rozstaw tylnych kół) jest krótszy od średnicy kosza, długość wózka jest mniejsza niż jego szerokość, albo wysokość jest kompletnie nieproporcjonalna do jego szerokości. Wszystko to sprawia, że przy bocznym podmuchu wiatru (albo i bez niego) o wywrotkę naprawdę nietrudno.
Odciągi.
Zrezygnowaliśmy z konstrukcji rozpinanej na stalowych linkach, zarówno ze względów wytrzymałościowych, praktycznych, jak i estetycznych, uznając ją ponadto za technologię – co prawda sprawdzoną w lotnictwie, ale przestarzałą i nieco archaiczną w XXI wieku.
Zamocowanie silnika.
Niezależnie od typu i mocy silnika bardzo ważne jest jego właściwe zamocowanie. Dotyczy to zarówno wysokości jego zawieszenia, jak i wkomponowania go w przestrzeń wózka tak, aby odchylenie do tyłu nie powodowało wywrotki na plecy. Niektóre konstrukcje, w których silnik znajduje się praktycznie za tylną osią, przewracają się po niewielkim uniesieniu przedniego koła do góry. Konstrukcja SKYBUGGY zakłada umieszczenie silnika przed tylną osią, co w znacznym stopniu eliminuje niebezpieczeństwo tzw. „żółwia”.
Ważnym elementem jest również możliwość regulacji pochylenia "pleców" wózka tak, by w locie ciąg silnika był skierowany jak najbardziej poziomo.
Silnik
W Skybuggy montujemy wszelkie silniki i napędy dostępne na rynku. Do wózków jednoosobowych sugerujemy silniki o mocy nie mniejszej niż 20KM i nie większej niż 30KM, z siłą ciągu miedzy 60 a 80 kg. Nasze osobiste doświadczenia skłaniają się ku wyborze silnika Simonini, ale zawsze wybór ten pozostawiamy klientowi.
Składanie konstrukcji.
Kolejnym, niezmiernie ważnym, elementem jest w miarę szybkie i bezproblemowe składanie SKYBUGGY, umożliwiające przewożenie wózka wewnątrz auta i wygodne przechowywanie go w czasie „nielotnym”.
Powszechnym problemem jest tu nawet nie tyle wożenie przez pilotów skrzynek pełnych różnych śrub i kluczy, ile częsta niedokładność i pośpiech podczas wielokrotnego montażu. Wielu pilotów – z wygody, pośpiechu lub z obaw przed niedokładnością tegoż montażu - decyduje się wręcz na wożenie wózka na przyczepie, byle tylko nie musieć go rozkładać i skręcać, nawet w sytuacji gdy jest on składany. Projektując konstrukcję składaną, ograniczyliśmy ten proces do niezbędnego minimum, starając się maksymalnie go uprościć.
UWAGA! Nie jest to jednak konstrukcja, która będzie wybaczać jakiekolwiek błędy w montażu! Należy go przeprowadzać ZAWSZE i BEZWARUNKOWO z należytą ostrożnością i uwagą! Do każdego wózka dokładamy instrukcję oraz „checklistę”, aby zminimalizować ryzyko niewłaściwego lub nieuważnego montażu wózka.
Regulacje.
Oczywistym elementem uniwersalnej konstrukcji jest możliwość dokonania szeregu regulacji względem ciężaru jak i wielkości ciała pilota. W SKYBUGGY dotyczy ona zarówno regulacji punktu podwieszenia całego wózka jak, regulacji wysokości pałąków, pochylenia "pleców". Także szerokość tylnej osi można ustawić w szerokim zakresie, umożliwiając jej znaczne zsunięcie lub też całkowite wysunięcie do transportu na przyczepie lub w bagażniku.
Podwieszenie.
W większości konstrukcji klatkowych górne pałąki pełnią jednocześnie rolę uchwytu do podczepienia skrzydła. Im wyższe jednak podwieszenie, tym większe bujanie wózka w powietrzu. By uniknąć tych oscylacji, podwiesiliśmy nasz wózek niżej. Rezygnując z podwieszenia za pałąki, wyposażyliśmy SKYBUGGY w specjalny system taśm podwieszenia dolnego i stabilizującego, który skutecznie redukuje bujanie zarówno w osi podłużnej jak i poprzecznej.
Patenty do startu.
SKYBUGGY został wyposażony w możliwość podczepienia patentów samostawiąjących skrzydło, bez konieczności wypychania taśm rękoma, co niezwykle ułatwia starty pilotom uczącym się lub zdobywającym pierwsze szlify. Ponadto, proponujemy pilotom wózkowym korzystanie ze skrzydeł w ogóle nie wymagających używania rąk czy patentów przy starcie (więcej informacji – kontakt).
Kosz
Obstajemy za wyposażaniem wózka w stalową konstrukcję kosza, o dużo większej wytrzymałości niż konstrukcje aluminiowe. Niewielka waga delikatnego kosza aluminiowego nie ma przy starcie kołowym tak dużego znaczenia jak przy starcie z nóg. Co więcej, delikatność takich konstrukcji praktycznie przy każdej wywrotce powoduje całkowite jej zniszczenie, a najczęściej również kasację śmigła. Dlatego proponujemy nieco cięższy, lecz za to dużo bardziej odporny na odkształcenia kosz stalowy, zabezpieczający śmigło w razie wywrotki.
Komentarze (8535)